Gyilkos C-vitamin?
Címkék: stressz paprika narancs antioxidáns diagnosztika vérnyomás albert c vitamin polifenol csökkentő meridián prognos szent györgyi bioflavonoidok p vitamin
2011.06.30. 13:48

Szent-Györgyi Albert feleségének köszönhetjük, hogy férje felfedezte a C-vitamint és a bioflavonoidokat, ugyanis minden reggel zöldpaprikát készített ki neki az étel mellé, melyet ő nem annyira szeretett. Ezért azokat elrakta és a laborban elkezdte vizsgálni, hogy mik is találhatók benne. Ekkor fedezte fel, hogy az általa oly kevéssé kedvelt zöldpaprika tele van C-vitaminnal, 100 grammja 150 g-ot tartalmaz, karotintartalma pedig 100 grammra számítva közel 0,5g. A bioflavonoidokra tulajdonképpen a C-vitamin felfedezése során mintegy melléktermékként bukkant rá.
Tudjon meg többet a bioflavonoidokról, a szabadgyökökről és az antioxidánsokról! Melyik káros és melyiknek van pozitív hatása a szervezetünkre.

A bioflavonoidok igen sokoldalú szerepet töltenek be a növényvilágban. Először is színt kölcsönöznek a virágoknak és a gyümölcsöknek, ami kétségkívül nagyon fontos a porzás szempontjából. A biofalvonoidok képesek megvédeni a növényeket a környezeti stressz hatásokkal - az ibolyántúli sugárzással és az ózonnal - szemben. A polifenolok és bioflavonoidok e védő szerepe valószínűleg antioxidatív szerepüknek tulajdonítható. Továbbá számos bioflavonoid rendelkezik antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal. Felfedezték, hogy a bioflavonoidok szabályozzák az auxinnak, azon növényi hormonnak a szállítását, amely a növények fejlődését és növekedését irányítja. A citrusféleségek lágy, fehér burkában található bioflavonoidok segítenek megőrizni a C-vitamint az oxidálódástól és annak biológiai/biokémiai hatásaitól. Kimutatták, hogy ezek csökkentik a magas vérnyomást, és ami külön kiemelendő: enyhítik a különféle allergiákat, csökkenti a vérerek áteresztő képességét.
A citrusfélék legfontosabb téli gyümölcs-és vitaminforrásunk. Jelentős C-vitamin tartalommal rendelkeznek, és ami miatt igazán jelentős, hogy a C-vitamin bioflavonoidokkal együtt fordul elő a bennük, így jobban fejti ki hatását. Ezért is hatásosabb a természetes C-vitamin, mint a mesterséges. A bioflavonoidok lehetővé teszik a véredények szöveteinek erősödését, megakadályozzák a trombózisra jellemző vércsomósodást.

Legfontosabb flavonoid források a gyümölcsök. Elsősorban a citrusfélék, a sárgabarack, a cseresznye, a meggy, az alma, a szőlő, a ribizli és az áfonya flavonoid tartalma jelentős. Emellett számos más zöldség, mint pl.: a zöld bors, a brokkoli, a hagyma és a paradicsom is tartalmaz komoly mennyiségű flavonoidot. Nem szabad megfeledkeznünk a teákról (elsősorban a zöldteáról), valamint a vörösbor flavonoid tartalmáról sem.
Az antioxidánsokról és a szabadgyökökről bővebben
Vitamin nem fordul elő tisztán, önmagában a természetben. egyszerűen ilyen nem létezik. A folyamat az, hogy a szabadgyökök ellen szedett antioxidáns, ha leadta az elektronját, vagy felvett egyet, mert így közömbösíti a szabadgyököket, maga válik szabadgyökké. Ez ellen elég jó a bioflavonoid, és a természetes táplálkozással bevitt természetes vitaminok a „szennyezősésekkel” együtt.
A szabadgyökök instabil nagy reakció készségű atomok vagy vegyületek, Nagyon rossz a hírük, de ugyanúgy az emberi szervezet működéséhez tartoznak, mint a szikra a tűz égéséhez. Háttér: minden szervezet oxigén segítségével alakítja át a tápanyagot energiává és meleggé. A folyamat, akárcsak a tűz égése, nem veszélytelen. Akárcsak valódi tűz égésekor, a szervezetben is keletkeznek „szikrák", amelyek szempillantás alatt képesek továbbterjedni. Mindez normális, hiszen ezeknek a részecskéknek feladata a sejthulladék eltávolítása, valamint gyorsvédelmi csapatként a szervezetben egyfajta „task-force" szerepet betöltése. A rendkívül aktív részecskéknek, reaktív oxigén vegyületeknek a szervezet védelme is a feladata olyan betolakodók ellen, mint a baktériumok és vírusok. A feladatot „oxidáció" útján teljesítik. Azonban ez csak az érem egyik oldala. Ugyanis a szervezetnek képesnek kell lennie arra, hogy a szabadgyököket megfelelően kordában tartsa. Ha túlságosan elszaporodnak az ártalmas. Ha kibillen az egyensúlyból a szabadgyökök termelése és működése pillanatok alatt káros szintre emelkedik. Ezt először a vérképben lehet észlelni. A jelenségnek neve „oxidatív stressz". Az oxidatív stressz megelőzésére találta ki a természet az un. „antioxidáns védőernyőt". Ez a segítőiből, az antioxidánsokból áll. Ezek befogják az elszabadult szabadgyököket, ezzel megakadályozva romboló terjedésüket a szervezetben.
A szabadgyökök káros hatásának következményei.

Napjainkban egészségünkre a szabadgyökök jelentik talán az egyik legkomolyabb fenyegetést. Nikotin, alkohol, mozgás- és alváshiány, stressz, gyógyszerek és helytelen táplálkozás a szabadgyökök melegágyát. A reakció láncolat végén a lehetőségek skálája széles: rák, érelmeszesedés, reuma, májkárosodás, csontritkulás, ízületkopás, ízületi gyulladás
Antioxidánsok, a test védőbástyái
Az antioxidánsok az egészség őrei, és a legjobb fegyver az oly veszélyes szabadgyökök elleni harcban. E vitamin és szelén tartoznak a legismertebbek közé, de számos olyan másodlagos növényi eredetű anyag, melyekben a Spirulina és a Chlorella oly gazdag, tökéletesen hatásosak az agresszív oxigén vegyületekkel szemben.
Ennek az az oka, hogy az emberi szervezet nem képes előállítani antioxidánst. Ezért azt táplálékkal, vagy táplálék kiegészítőkkel kell magunkhoz venni. Amennyiben a szervezet nem rendelkezik elegendő antioxidánssal, a szabadgyököknek egyszerű a dolguk. Eredmény: sejtfalaink lyukacsossá válnak, sőt megtörnek. Ezáltal a sejtmag védtelenül áll a támadásokkal szemben, ami sejt mutációk keletkezéséhez vezethet. Olyan drámai betegségek alakulnak ki ily módon, mint az érelmeszesedés, rák, immunrendszer- zavarok, krónikus sokízületi gyulladás, szellemi leépülés, cukorbetegség és nem utolsósorban a bőr idő előtti elöregedése.
A bejegyzés trackback címe:
https://mindentazegeszsegrol.blog.hu/api/trackback/id/tr533027229
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.